PřejítObsah | Hlavní nabídka | PatičkaZískejte nejlepší cenu!
———

Pražská botanická zahrada hlavního města Prahy byla zřízena usnesením plenárního zasedání Národního výboru hlavního města Prahy v roce 1968, ale oficiálně začala existovat k 1. lednu 1969.
Pozdější první ředitel botanické zahrady Praha Ing. Jan Jager podal již roku 1958 návrh na zřízení státní botanické zahrady. Jako možná místa, kam by mohla být umístěna, uvedl park v Průhonicích, horní část údolí Šárky a plochu mezi Motolským potokem a usedlostí Cibulka v Košířích. 
Troja jako možná lokalita byla navržena poprvé až v březnu 1965 tehdejším Útvarem hlavního architekta, který předložil k připomínkovému řízení generel Trojské kotliny. Nejprve měla být botanická zahrada hlavního města Prahy zřízena v místech kolem přírodní památky Havránka, ale tento prostor byl příliš malý, a proto navrhl tehdejší Zemědělský odbor NVP přemístění botanické zahrady severně od ZOO do prostoru mezi rezervacemi Podhoří a Velká skála. Úvar hlavního architekta tyto připomínky (v březnu 1966) akceptoval a tehdejší NVP vydal usnesení, které toto rozhodnutí akceptovalo a přikázal vypracovat důvodovou zprávu ke zřízení botanické zahrady v Troji.

Nedaleko od této významné pražské Botanické zahrady se nachází také hotel v Praze 7 - hotel Absolutum, ze kterého budete za pouhých 10 minut autobusem před hlavním vstupem. 
V květnu roku 2003 byl zkolaudován skleník Fata Morgana. Tento skleník není jen nahodilou sbírkou tropických rostlin. Původní vizí bylo realistické napodobení skutečných přírodních společenstev vybraných oblastí. Interiér skleníku je rozdělen do tří samostatných částí s rozdílnou teplotou a vlhkostí vzduchu, v nichž se návštěvník postupně seznamuje s rostlinstvem tropického a částečně i subtropického klimatického pásma. Výsadby jsou členěny podle významných fytogeografických oblastí a jsou uspořádány tak, aby navodily představu přirozených rostlinných společenstev. Na rozdíl od jiných skleníků se zde setkáváme s mnoha druhy rostlin, které jsou v příslušných oblastech běžné a zahradnicky zdánlivě jen málo významné. Jedná se i o lokalizované rostliny pořízené při expedičních sběrech, které podnikli pracovníci botanické zahrady Praha. Kolekce těchto druhů představuje velice cenný studijní materiál. Proto v expozicích nechyběj dřeviny, liány, zástupci nejtypičtějších čeledí, epifyty, cibuloviny, ale i trávy nebo parazitické rostliny. Výlet tropickou přírodou je už snem, který si lze v Tróji splnit celoročně. Pozoruhodné tvary rostlin, roztodivné barvy a zajímavé struktury porostu se neustále mění; rozkvétají rozmanité typy květů, a dokonce přibývají i nové druhy rostlin. Procházka přes exotické hory, lesy a polopouště tak může v jakoukoliv roční dobu potěšit každého zvídavého návštěvníka.

Je zřejmé, že její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice sv. Kláry. Památkově chráněná vinice sv. Kláry, spolu s dalšími čtyřmi vinicemi (Arcibiskupská v Modřanech, Máchalka ve Vysočanech, Gröbovka na Vinohradech a Salabka v Troji), které se nacházejí na území dnešní Prahy, připomíná zašlou slávu pražského vinařství. Na vinici svatá Klára je od roku 2004 budována nová vinohradnická a vinařská naučná stezka, která je určena pro širokou laickou i odbornou veřejnost. Její součástí jsou především popisky téměř všech moštových odrůd révy vinné, které jsou povoleny k pěstování a výrobě vína v České republice. Výroba vín z vinice sv. Klára má dlouholetou tradici na kterou bylo znovu navázáno v roce 2003, kdy se jeho produkce a výroba obnovila. Do roku 2008 se hrozny zpracovávaly ve vinařství Chloumek na Mělníku, které patří České zemědělské univerzitě. Od sklizně 2009 se hrozny zpracovávají přímo na zdejší vinici v nově vybudovaném sklepě s moderní technologií. Díky jižnímu svahu a bohatému oslunění dozrávají hrozny na zdejší vinici do výborné kvality. Produkují se zde jak vína odrůdová jakostní tak vína přívlastková, která jsou odrůdově typická, lehká, svěží, harmonická a chuťově čistá. V současné době jsou k dostání vína odrůd Ryzlink rýnský, Müller -Thurgau, Sauvignon, Modrý Portugal, Rulandské šedé a Rulandské modré. Naší specialitou je každoroční cuvée s názvem Bílé z Botanické, které je tvořeno každý rok z jiného poměru odrůd. 

V rámci spolupráce Boutique hotelu Praha Absolutum s Botanickou zahradou, mají hosté možnost celoročně navštívit skleník Fata Morgana, také ochutnat nebo zakoupit láhve tohoto historicky významného vína, z vinic sv. Kláry a také možnost si rezervovat místa v místní restauraci u Svaté Kláry, které se nachází přímo pod vinicemi Botanické zahrady.

——— ———

Kde nás najdete?

———

Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.